Makale

Sedef

Esra G, Yaş 20, İstanbul

Saç diplerimde kepeklenme olduğu zaman doktora gittim, cilt hastalığı olduğunu söyledi ve eczanede ilaç yaptırttı. İlaç zift gibi kokuyordu ve her akşam başağrısı yapıyordu. Hamile olduğumu öğrenince bıraktım. Başımdaki tabakalar gitgide kalınlaştı.

Hamileliğimin ilk haftaları tehlikeli ve ağır geçti. 7. ayda hafif kanamalarım oldu. Doktora gittiğimde erken doğum tehdidi olduğunu söyledi, bebeğin ciğerlerinin gelişmesi için prepar ampul uyguladı. 3 saat arayla doğum geciktirici ilaç kullanmaya başladım. Bu bende kalp çarpıntısı ve mide bulantısı yapıyordu. 2 hafta iki günde bir doktora giderek böyle geçti. Bir akşam, suyum geldi. Biz normal doğumu beklerken bebeğimin 35 haftalık olduğu anlaşıldı ve acilen sezaryene alındım.

Bebeğim çok huzursuzdu. 17 günlükken zatürre teşhisiyle hastaneye yatırıldık. 4 gün boyunca antibiyotik ve kortizon tedavisi gördü. Eve döndüğümüzde gazlı, huzursuz ve hiç susmayan bir bebekti. Sesi sokaklardan duyuluyordu.

Bebeğim 4,5 aylık olunca dizimde bir ağrı, şişlik, alevlenme oldu ve topallamaya başladım. Verilen ağrı kesiciler hiç fayda vermedi. Tekrar tahliller, araştırmalar yapıldı fakat hiçbir şey anlaşılamadı. Dizlerimden 3 defa su aldılar, yine netice alamadılar. Üniversite hastanesinde yapılan tahlillerden ve alınan sulardan sonra posye artrit teşhisi kondu. Tekrar ilaçlara başlandı. Bu arada sedeflerim arttı. Amerika’dan gelen özel ilaçlar ve şampuanlar kullanmaya başladım ama herşey aynıydı.

Dizim daha da şiştiğinde tekrar hastahaneye gittim, sedeften kaynaklanan iltihaplı romatizmaya bağlı artrit dediler. Acil olarak 2 tane depo antibiyotik yapıldı. Bu arada hemen ilaçlara başladım: Delacortin, Emexsatex, Arava, Omeprol, Endol. Tabii bebeğimi sütten ayırdım. Bunu için de Dostinex kullandım.

Ağrı ve şişlik arttığında daha fazla ilaç alıyordum. Kullandığım ilaçların kanser ilaçları olduğunu öğrenince çok üzüldüm, ağladım. Ağrılarım geçmediği için hastahanede serum tedavisi başlanacaktı. Bir tanıdığım Aidin Hanım’dan bahsedince ona gittim. Aidin Hanım bebeğimin de rahatsızlığını farketti, benimle birlikte ona da açlık, hacamat ve sülük programı tavsiye etti. Bütün mamaları ve ilaçları çöpe atarak başladım. Artık bebeğimi sıkma meyve suları ve katkısız yiyeceklerle besliyordum.

Açlıklardan sonra yaptığım iki karaciğer temizlemesinde vücudumdan nelerin gittiğini hayretler içinde gördüm. Şu anda hacamat ve sülük programını bitirdim. Uygulama sırasında karşılaştığım problemler beni yıldırmadı, sabırla devam ettim. 7 tane 3 günlük açlığım kaldı. İlaç kullandığım zamana göre çok daha iyiyim ve sağlıklıyım. Bebeğim artık bir melek oldu. Rabbime sonsuz şükürler olsun.