Makale

Romatizmal Hastalıklar

Osman Ş., 52 yaşında, İşadamı

İlk olarak 1987 haziran ayında sağ dizimde şişme ve sağ el bileğimde yanma ve şişme ağrılı şekilde başladı. O sıralarda kamyon şoförlüğü yaptığımdan ayağımdaki durumun vehametini tam anlamayarak yürüyor ve çalışıyordum. Haseki Hastanesi’ne gidip gelmeye başladım fakat ne ilaç aldımsa iyileşmiyor daha kötüye gidiyordu. Dizimdeki şişme öyle bir hal aldı ki içerisi görülecek gibiydi. Daha sonra sol dizimde de rahatsızlık, ayrıca sol ayak bileğimde şişme ve ağrı başladı. 1989’da Çapa Tıp Fakültesi ortopedi servisinde tedaviye başladık. Her hafta veya ayda bir dizimden su alıyorlardı. Daha sonra dizimin arkasından “baker kisti” diye isimlendirilen iki adet kist alındı, biri yumurta kadar diğeri ceviz kadardı. 1990 yılı sonlarında sağ dizimden “artroskopi” yapıldı fakat hiçbir teşhis konamadı. Ortopediye bu şekilde gidip gelirken “behçet hastalığı” teşhisi kondu. O zamandan beri “romatoloji”de tedavi görmekteydim. İlk zamanlar ağır bir kortizonlu tedaviye başlandı, büyük bir rahatlama hissettim.

Tedavim devam ederken yine arada bir kramp şeklinde tutulmalar oluyordu. Daha sonraları vücudumun bir çok yerine daha sirayet etti. Ağrılı yerlerin bazı kısımlarında alevlenme olduğunda buz tedavisi uyguluyordum. Kortizon olarak “delta cortril”i günlük 5 mg., alevlenme olunca 20-30 mg kadar alıyordum.

Alevlenme gecince dozajı, aşamalı olarak normal seviyesine indiriyordum. Bu hususta neredeyse uzman olmuştum. Böyle “kör topal“ tedaviye devam ederken 28 şubat 2007’de Aidin Hanım’la tanıştım ve 20 yıllık tedavimi Allah’a sığınarak ve ona inanarak bıraktım. Şu anda tedavime devam etmekteyim, şifa buldum. Aidin Hanım’la karşılaştıktan sonra kullanmakta olduğum şu ilaçları bıraktım:

1 deltacortril
2 colchicum
3 voltaren
4 aprazol kapsül
5 salazoprine
6 caldevit
7 delix
8 vasocard

7 günlük aralarla 14 defa 3 günlük açlık yapmamı, 3 ay ara verdikten sonra bir daha tekrarlamamı söyledi. Şu anda 14 açlığın 12.sini yapıyorum.

Tedaviye başladığımda ilaçları aniden bıraktığım için dizlerimde ağrılar, sırtımda kasılmalar, elimde ve bileğimde alevlenmeler ile müthiş bir şekilde sarsıldım. Dizlerime sülük taktım ve ağrılara sabrettim. 15-20 günden sonra ağrılarım azalmaya başladı; ondan sonra gün-gün iyileşmeye başladım.

En son Aidin Hanım’a 19 haziran 2007’de kontrole gittiğimde başkaları gibi o da beni tanıyamadı. Program çok iyi sonuç vermiş, vücudum bile gençleşmiş ve dinçleşmişti. Halbuki bana “hastalarımın içinde en ağırlarından birisin” demişti.

Allahıma sonsuz şükürler olsun.