Makale

Kadınlarda Kısırlık

Fatma S., yaş 28, İstanbul, ev hanımı

Bebeğim olmuyordu, rahmimde güçsüzlük olduğu söylenmişti.

Boynumda fıtık vardı ve ellerim eşyaları tutamaz hale gelmişti. Omurgamda eğrilme, böbreklerimde iltihap, burnumda kemik ve midemde sinirsel gastrit vardı. Böbrek iltihabı için verilen antibiyotikler böbreklerimi daha çok hasta etmişti. Boynum ve omurgamdaki rahatsızlık için kullandığım ilaçlar mideme çok dokunmuştu ve hiç faydasını görmemiştim. Astımım vardı. 2 türlü fısfıs kullanıyordum. Geçici olarak nefesimi rahatlatıyordu, sonra tekrar nefes darlığı çekiyordum.

Aidin Hanım’ın söylemiş olduğu tedaviyi uyguladım, şifa buldum ve hastalıklarımı unuttum. O kadar unutmuşum ki bunları yazarken bile hatırlamak güç oldu. Ben diyet tedavisi, 7 defa 3 günlük açlık, karaciğer temizlemesi ve 3 defa 10 günlük açlık yaptım. Üçüncü 10 günlük açlık üzerine hamile kaldım. Şimdi sağlıklı bir bebeğim var.

 

2 yıl önce sağ elimdeki güç kaybı ve şiddetli ağrıdan dolayı doktora gittiğimde “karpal tünel” teşhisi konmuştu. Tek çarenin ameliyat olduğu, fakat çok genç olduğum için ameliyat olamayacağım söylenmişti. Bu elimi kullanmamam, bez bile sıkmamam tavsiye edilmişti.

Bir kaç ay önce sağ elim kırılan bir camla bileğime kadar kesildi, avucuma cam battı. Komşumun yardımıyla elime sülük koyduk. Sülükler düştükten sonra hem elimdeki cam parçası çıktı, hem de çok fazla köpük ve ağır kokulu iltihap aktı. Daha sonra “karpal tünel” teşhisi koyan doktora kontrole gittiğimde elimde hiçbirşey kalmadığını söyledi. Gerçekten elim çok rahatlamıştı. Güç kaybı ve ağrılardan bu şekilde kurtuldum.